Фәрит Мөхәммәтшин: "Унбер" кебек мәктәпләр республиканың киләчәк үсешенең нигезен тәшкил итә"

1 сентябрьдә Казанның Совет районында "Унбер" күппрофильле лицее ачылды. Республика җитәкчелеге исеменнән балаларны, укытучыларны һәм ата-аналарны Белем көне белән ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин котлады.

Мәктәпне ачу тантанасында катнашучыларга мөрәҗәгать итеп, парламент башлыгы, илнең киләчәге - бүген укырга һәм өйрәнер өчен мәктәп сыйныфларына һәм югары уку йортлары аудиторияләренә керүчеләр кулында, дип белдерде. "Татарстанда мәгариф өлкәсен модернизацияләү өчен күп эшләр башкарыла, - диде ул. - Бу безнең Стратегия-2030 база приоритетларының берсе, ул республика законы статусында эшли".

Фәрит Мөхәммәтшинның сүзләренә караганда, быел республикада 7 мәктәп һәм 17 балалар бакчасы төзелгән, 1 326 мәгариф оешмасы капиталь ремонтланган, мәктәпкәчә белем бирү оешмалары белән тәэмин ителеш 94,4% тәшкил итә. Туган телләр һәм халык бердәмлеге елында милли мәгарифне үстерүгә аерым игътибар бирелә. Татарстандагы мәктәпләрдә татар, рус, чуаш, удмурт, мари, мордва, башкорт телләрендә һәм ивритта укытыла. Якшәмбе мәктәпләрендә, 42 бүлектә 25 тел өйрәнелә. Беренче Президент Минтимер Шәймиев инициативасы белән «Адымнар» полилингваль комплексларын төзү дәвам итә. 98% укучы кайнар азык белән тәэмин ителгән.

"Балаларга лаеклы белем һәм тәрбия бирү безнең төп максатларыбызның берсе, - дип ассызыклады Дәүләт Советы Рәисе. - Амбицияле планнарны уңышлы гамәлгә ашыру өчен иң заманча технологияләргә ия булган әзерлекле кадрлар кирәк. Иҗади фикерли, иҗат итә һәм камилләшә белүчеләр булырга тиеш алар. Белемнәрне яңартмыйча алга таба хәрәкәт итү мөмкин түгел. Нәкъ менә шушы өстенлекләр бүген ачылган "Унбер" күппрофильле лицееның фәлсәфәсе нигезендә ята, без шундыйларны республиканың киләчәк үсешенең нигезе дип саныйбыз".

Укытучыларга авыр хезмәтләре өчен рәхмәт белдереп, парламент җитәкчесе аларга шәхес үсеше, гражданлык һәм ватанпәрвәрлек тәрбияләү өчен зур җаваплылык йөкләнгән, дип искә төшерде. "Ышанам, бу сезнең хәлегездән килә, - диде ул. - Унбер” лицеенда иҗади һәм үз эше белән мавыгучы укытучылар командасы җыелды. Сезнең укучыларыгыз таза һәм сәламәт, булдыклы һәм белемле, гадел һәм намуслы булып үссеннәр өчен мөмкин булганның барысын да эшләячәгегезгә шикләнмим".

Яңа мәктәп директоры Алмаз Хәмидуллин белән бергә кунаклар уку классларында һәм лабораторияләрдә булдылар, йөзү бассейнын карадылар, мәктәп ресторанына кереп чыктылар. Уку һәм тәрбия процессы белән идарә итүнең электрон стендлары урнаштырылган фойеда лицей җитәкчесе Фәрит Мөхәммәтшинга мәктәптә кулланыла торган заманча педагогик һәм идарә итү методикаларының үзенчәлекләре, укучының индивидуаль трегы, педагогик коллектив дәрәҗәсе турында мәгълүмат бирде.

Лицейдан чыкканда Дәүләт Советы Рәисе беренче сыйныф укучыларының ата-аналары белән аралашты, алар республика һәм шәһәр җитәкчелегенә матур мәктәп өчен рәхмәт белдерде. "Без балаларны бу мәктәпкә рәхәтләнеп һәм шатланып бирәбез, чөнки күрәбез, монда аларның лаеклы үсеше өчен барлык шартлар да тудырылган", - дип сөйләделәр алар.

Люди и события
Президент России – почетный гость национального праздника Сабантуй в Казани. 24 июня 2000 г.