Татарстанның IT-технологияләр өлкәсендәге тәҗрибәсе Россия төбәкләре өчен дә кызыклы

Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе, “Бердәм Россия” партиясенең Татарстан төбәк бүлеге Секретаре Фәрит Мөхәммәтшин “Бердәм Россия” партиясенең һәм Россия Хөкүмәтенең уртак киңәшмәсендә катнашты, анда мәгълүмати технологияләрне үстерү программасы буенча фикер алыштылар. Парламент җитәкчесе IT-секторда эшләүче эшкуарларга ярдәм итүгә юнәлтелгән республика проектлары өлкәсендә һәм цифрлаштыруда Татарстанның тәҗрибәсе турында сөйләде. Киңәшмә видеоэлемтә режимында узды.

Мәгълүмати технологияләрне үстерү программасы экспертлар һәм IT-өлкә вәкилләре белән берлектә формалаштырылган. "Бердәм Россия" Генераль советы Секретаре билгеләп үткәнчә, Федерация Советының беренче вице-спикеры Андрей Турчак тәкъдим ителгән пакетка уннарча төрле чаралар керә. «Алар арасында үзебезнең илдә җитештерелгән продукцияне куллануны стимуллаштыру, IT-компаниягә административ киеренкелекне киметү, үзебезнең ил IT-продуктларын чит ил базарларына чыгару, IT-омбудсмен институты формалаштыру һәм башка бик күпләр бар», - диде ул, программаның даирәләрнең киң исемлеген: мәгариф, сәламәтлек саклау, белгечләр әзерләү, мәгълүмат куркынычсызлыгы һәм башкаларны үз эченә алуын ассызыклады. Бу өлкәләрне цифрлаштыру буенча конкрет чаралар "Бердәм Россия" халык программасында теркәлгән инде.

Фәрит Мөхәммәтшин, дискуссиядә катнашып, 2020 ел IT-индустрия үсешендә барысын да җитди этәргеч ясады, дип басым ясады. «Татарстанда бүгенге көндә эшләүче халыкның гомуми санының 3%тан артыгы IT-тармак системасында эшли. Цифрлаштыруны алга таба үстерүнең төп мәсьәләләренең берсе - кадрлар әзерләү, - дип саный парламент җитәкчесе, - без "Иннополис" проекты системасында бүген илебез тормышында эшчәнлекнең яңа юнәлешләре буенча айтитехнологлар һәм "смежниклар" әзерләүне үстерәбез. Без республикага «КITык» IT-компанияләрен җәлеп итү буенча яңа программа керттек. Проектның асылы - бу зур, җитди эшне авыл җирләренә күчерү». Фәрит Мөхәммәтшин сүзләренә караганда, программа авыл һәм шәһәрнең мөмкинлекләрен тигезләүгә юнәлдерелгән.

Фәрит Мөхәммәтшин шулай ук Татарстан базасында партиянең төбәк бүлекләре башкарма комитетлары белгечләре өчен IT-технологияләр өлкәсендә укуны оештырырга тәкъдим итте. Андрей Турчак мондый мөмкинлекне кире какмады. «Үз вакытында Татарстанда югары технологияләр өлкәсендә кабул ителгән карарларның бер өлешен без башка регионнарда да гамәлгә ашырабыз, - диде ул, - республика - бу мәсьәләләрдә танылган лидер».

"Бердәм Россия" депутатлары тарафыннан эшләнгән ИТ-тармакка ярдәм итү пакеты Михаил Мишустинга җибәреләчәк. Исегезгә төшерәбез, IT-тармакка тиешле ярдәм чараларын эшләү турында йөкләмәне Президент Владимир Путин бирде. 2020 елда федераль закон кабул ителде, ул IT-компанияләр өчен табышка салымны 20 дән 3% ка кадәр киметте. Агымдагы елдан башлап алар өчен шулай ук бюджеттан тыш дәүләт фондларына, Пенсия фондына, социаль куркуга һәм мәҗбүри медицина иминияте бюджетына түләүләр кимеде. Бу чаралар IT-компанияләрнең үсешкә юнәлтергә мөмкин булган дистәләрчә миллиард сум акча чыгарырга мөмкинлек бирә.

Татарстан Республикасы Дәүләт Советы матбугат хезмәте

Гаилә фотоальбомы